Izraz, spremenljivka, prireditev

Doslej smo interaktivni tolmač uporabljali kot navaden kalkulator. Vanj smo vnašali delčke z matematičnimi izrazi, tolmač pa je računal njihove vrednosti in jih izpisoval. S pojmom izraz v programiranju označujemo zaporedje simbolov, ki ima neko vrednost. Kot bomo videli pozneje, izraz ni nujno matematičen, pa tudi njegova vrednost ni nujno število.

Vrednosti izrazov lahko tudi poimenujemo in jih uporabimo pozneje. Na ta način se izognemu večkratnemu vnašanju istih izrazov.


V prvi vrstici smo uvedli spremenljivko z imenom a in ji priredili vrednost izraza 4 + 5 (torej 9). V drugi vrstici smo uvedli spremenljivko b in ji priredili vrednost izraza 11 - 9 (torej 2). V tretji vrstici smo vrednost spremenljivke a izpisali, v četrti pa smo izpisali vrednost zmnožka spremenljivk a in b.

Spremenljivka je poimenovan prostor v pomnilniku, ki lahko hrani poljubno vrednost. Z zapisom


spremenljivki na levi strani enačaja priredimo vrednost izraza na desni strani. Prireditev se izvrši tako, da se najprej izračuna izraz, nato pa se njegova vrednost vpiše v spremenljivko.


Oglejmo si še en primer:


Zapis se zdi nenavaden. Kako je lahko x enak x + 1? Vendar ga ne smemo brati po matematično! Ko interaktivni tolmač prebere gornji zapis (ki ga v besedilnih programskih jezikih običajno zapišemo kot x = x + 1), najprej izračuna vrednost izraza na desni strani enačaja (vrednost izraza x + 1 znaša 6), nato pa dobljeno vrednost ponovno vpiše v spremenljivko x. Spremenljivka x ima tako po izvedbi gornjih vrstic vrednost 6.

V slikovnih programskih jezikih lahko gornji zapis krajše zapišemo tudi takole:

Ime spremenljivke je lahko sestavljeno iz poljubnega zaporedja malih in velikih črk, števk in podčrtajev (znakov _), začeti pa se mora s črko ali podčrtajem.

Vaja