Številska podatkovna tipa

Kaj se zgodi, ko v interaktivnem tolmaču izvedemo ta stavka:


Ker je število 10 deljivo s številom 2, bi moral biti rezultat obakrat enak 5, kajne?

To je res, vendar le v slikovnem programskem jeziku blockly, ki vsa števila obravnava kot realna števila. Če število ni decimalno število, npr. 5.0, potem ga izpiše brez decimalk.

Hm, zakaj torej večina besedilnih programskih jezikov števila 5.0 ne zapiše enostavno kot 5? Mar ni to dvoje enako? Odgovor je: da in ne. Da, matematično sta števili enaki. Sta pa tudi različnih tipov. Število 5 je celoštevilskega tipa, število 5.0 pa realnoštevilskega. Večina besedilnih programskih jezikov ločuje med celimi in realnimi števili. Realna števila vedno zapisuje z decimalno piko, tudi če je decimalni del enak 0.

Če v izrazu nastopa vsaj eno realno število ali pa realnoštevilsko deljenje, bo rezultat realno število, v nasprotnem pa celo.

Znakovni podatkovni tip

Poleg števil bomo pogosto obdelovali tudi nize. Niz predstavlja poljubno zaporedje znakov. Zapišemo ga znotraj enojnih ali dvojnih navednic. Primeri nizov so , , in . Z nizi sicer ne moremo računati, a kot bomo videli v nadaljevanju, so pri programiranju ravno tako nepogrešljivi.

Tudi spremenljivke imajo svoj tip. Na primer po izvedbi stavkov


je spremenljivka a celoštevilskega tipa, spremenljivki b in obseg realnoštevilskega, spremenljivka dejstvo pa je niz.


Nize združujemo z operatorjem +. Bodimo pozorni, da operator + za nize deluje drugače kot za števila. Seštevanje nizov seveda nima pomena.


Izpis:

"Pozdravljen, svet!"

Interaktivni tolmač lahko uporabiš, da preveriš vse primere:

...   Python