Poleg tega, da imamo pri von Neumannovi arhitekturi program v pomnilniku, zanjo velja še preprosta shema soodvisnosti gradnikov:
Sestavljena je iz treh sklopov: centralne procesne enote (CPE), pomnilnika ter vhodno-izhodnih naprav. Osrednjo vlogo ima CPE, ki izvaja program tako, da prevzema ukaze enega za drugim iz pomnilnika ter jih izvršuje. Ukaz praviloma opravi neko operacijo na podatkih, ki jih imenujemo operandi. Operandi so lahko prav tako shranjeni v pomnilniku ali pa so prebrani iz vhodno-izhodnih naprav. Vhodno-izhodne naprave omogočajo komunikacijo CPE z okolico. Tipične vhodno-izhodne naprave so tipkovnica, zaslon, omrežna kartica, grafična kartica idr.
CPE vsebuje:
Kontrolna enota najprej prebere ukaz iz glavnega pomnilnika. Ukaz se v glavnem pomnilniku nahaja na naslovu, ki ga hrani programski števec (ang. program counter, PC). Programski števec je eden od registrov v centralni procesni enoti, ki ima zelo pomembno vlogo, da hrani naslov naslednjega ukaza, ki se naj izvede. Vsakič ko se prevzame ukaz iz pomnilnika, se vrednost programskega števca samodejno poveča za 1, kar običajno zapišemo kot: PC = PC + 1.
To pravilo je značilno za von Neumannovo arhitekturo in zagotavlja, da se ukazi pridobivajo iz pomnilnika zaporedoma. Poleg tega pravilo zagotavlja zaporedno izvajanje ukazov, kot jih je programer zapisal v programu.
Ukaz se na splošno izvaja v več zaporednih korakih:
Izvajanje računalniških programov v današnjem času pohitrimo tako, da jih izvajamo vzporedno. Zdaj ko si seznanjen(-a) s von Neumannovo arhitekturo in zgradbo CPE, ali si znaš zamisliti, kako doseči povzporejanje izvajanja programov?