Skype je aplikacija, ki podobno kot BitTorrent deluje po načelu enak z enakim (s kratico P2P – ang. Peer-to-peer), namenjena je za prenos glasu prek interneta (s kratico VoIP – ang. Voice over IP), uporabniku pa omogoča zvočne in video klice, besedilna sporočila ter konference. Razvit je bil leta 2003, njegov način delovanja pa ni standardiziran in tudi ni javno objavljen, zato lahko o njem le ugibamo glede na izkušnje pri uporabi in z opazovanjem prometa.
Pomembni sestavni deli sistema Skype so:
Za uspešno prijavo v sistem se mora odjemalec najprej povezati z enim (katerim koli) super vozliščem, nato pa se prijavi v osrednji strežnik za prijavljanje. Pogovori med odjemalcema lahko potekajo neposredno ali pa prek enega ali celo obeh »njunih« super vozlišč. Paketki, ki se pošiljajo po omrežju, so šifrirani.
Skype pa ni edini sistem za pogovor prek interneta. Za tiste, ki iščejo zgolj funkcionalno alternativo Skypu, je morda najprimernejši Viber. Za tiste, ki jih skrbi, da imajo premalo nadzora nad varnostnimi nastavitvami pogovorov, sta na voljo TOX ali pa wickr. ICQ je prenovljena aplikacija za klepet – besedilni, glasovni in video, ki podpira številne mobilne platforme, tudi Android, iPhone, Windows phone, Symbian, Javo. WeChat poleg glasovnih, besedilnih in video pogovorov omogoča še družabne funkcionalnosti, kot jih imajo Twitter, Facebook ali Instagram. Vsi našteti programi omogočajo tudi izmenjavo datotek in so prosto dostopni.
Primerjaj tri različne načine vzpostavljanja povezav za prenos telefonskega pogovora po Skypu:
Opiši, kateri način vzpostavljanja povezav se ti zdi najbolj učinkovit.