Python nam rezultat izpiše na veliko preveč decimalk natančno, a se s tem problemom ne bomo ukvarjali. Pomembneje je, da se naš program zna »pogovarjati« z uporabnikom: uporabnik programu poda vhod, program pa mu izpiše svoj izhod. V splošnem je vhod v program množica podatkov, ki jih program prejme. Vhod lahko – tako kot v našem primeru – vnese uporabnik, lahko pa ga program pridobi iz datoteke ali z interneta ali pa mu ga posreduje nek drug program. Izhod pa je skupno ime za vse podatke, ki jih program ustvari pri danem vhodu. V našem primeru smo izhod izpisali na zaslon, lahko pa ga program tudi zapiše v datoteko ali posreduje nekemu drugemu programu.
Ali program hitrost2.py
za vse smiselne vhode deluje pravilno? Kaj bi se zgodilo, če bi se Evina tura zavlekla čez polnoč? Pustimo zaskrbljene starše ob strani, zanima nas samo delovanje programa ...
V interaktivnem tolmaču funkcije print
običajno ne potrebujemo, kljub temu pa jo lahko uporabljamo.
>>> stevilo = 42 >>> stevilo 42 >>> print(stevilo) 42 >>> niz = 'tralala' >>> niz 'tralala' >>> print(niz) tralalaVidimo, da funkcija print pri izpisu nizov izpusti navednice.
Če želimo s funkcijo print
v isti vrstici izpisati več vrednosti, si lahko pomagamo z vejicami:
>>> a = 3 >>> b = 5 >>> vsota = a + b >>> print(a, '+', b, '=', vsota) 3 + 5 = 8
Python po vsakem izpisu vrednosti samodejno doda še presledek. Če dodatnih presledkov ne želimo, lahko vrednosti s pomočjo operatorja + sestavimo v enoten niz, nato pa dobljeni niz izpišemo:
>>> a = 37 >>> b = 5 >>> k = a // b >>> niz = 'Število ' + b + ' gre ' + k + '-krat v število ' + a + '.' Traceback (most recent call last): File "<stdin>", line 1, in <module> TypeError: Can't convert 'int' object to str implicitly
Napiši program, ki deluje po tem vzorcu:
Kako ti je ime? Jaka Vnesi svoje leto rojstva: 2000 Katerega leta smo letos? 2015 Jaka, letos praznuješ svoj 15. rojstni dan.