Glede na tehnologijo, ki jo uporabimo pri sestavljanju spletne strani, lahko ločimo statične, dinamične in aktivne spletne strani.
Statične spletne strani so shranjene v strežniku. Strežnik odjemalcu ob vsaki zahtevi pošlje enako kopijo spletne strani. Spletna stran se spremeni le, če upravitelj spremeni njene datoteke v stežniku.
Za sestavo statične spletne strani zadostuje tehnologija HTML. HTML (ang. Hypertext Markup Langage) je označevalni jezik za opis spletnega sestavka in za povezovanje z drugimi deli istega sestavka ali zunanjih spletnih sestavkov. Vsebuje značke, s katerimi opišemo posamezne sestavne dele sestavka in do neke mere tudi njegovo oblikovanje. Tako na primer značka <i>
pomeni začetek, značka </i>
pa konec poševne pisave. Besedilo, ki ga vnesemo med ti znački, bo prikazano v poševni pisavi. Vsaka datoteka HTML ima glavo (značka <head>
) in telo (značka <body>
). V glavi so opisane lastnosti spletnega sestavka (npr. naslov, kodna tabela znakov, iz katerih je sestavljen sestavek, ipd.), v telesu pa je dejanska vsebina spletne strani.
Odlične vodiče, ki te seznanijo s spletnimi tehnologijami (HTML, CSS in JavaScript), najdeš na W3Schools in CodeCademy.