Neki najstnik je gledal očeta, pobiralca davkov, pri delu. Oče je dolgo v noč sešteval, odšteval in obračunaval davke, vsak dan znova. Zato se je najstnik domislil, da bi naredil napravo, ki bi očetu olajšala delo. Najstnik po imenu Blaise Pascal je naredil PRVI mehanični kalkulator, ki se je imenoval Pascaline. V napravi so bila zobata kolesa z desetimi zobmi in mehanizem za prenos enote na naslednje kolo ob polnem obratu.
Ljudje so vedno bolj stremeli po avtomatizaciji opravil, ki so jih vsakodnevno izvajali. Za lažje in hitrejše izvajanje so izdelali naprave, ki so jim olajšale delo. Ena od pomembnejših naprav so prve statve za izdelavo blaga. Izdelal jih je Joseph-Marie Jacquard, da si je olajšal vsakodnevno delo. Statve so bile zmožne ustvariti različne zapletenejše vzorce s pomočjo luknjanih kartic. Kartice so omogočale ponovljivost vzorca in so bile takorekoč program, ki ustvari vzorec v tkanini.
V 18. stoletju je deloval tudi slovenski matematik, fizik, geodet, meteorolog, plemič in topniški častnik Jurij Vega. Leta 1794 je izšla njegova najpomembnejša knjiga logaritemskih tabel Zakladnica vseh logaritmov. Logaritemske tabele so bile tabele, v katerih so bila navedena števila in njihovi logaritmi. Predvsem pa so se uporabljale v povezavi z logaritemskim računalom, s katerim so množili in delili, pzneje pa tudi kvadrirali in logaritmirali. Logaritemsko računalo je sestavljeno iz treh letev in drsečega okvirja. Z njim enostavno odčitaš produkt ali kvocient s premikanjem drsečih delov.